آخرین خبرها

دسترسی های سریع

اپلیکیشن دانش پژوه

ایمان مهم‌ترین رکن زندگی انسانی است و زمانی که ایمان از بین برود انسانیت نیز از بین می‌رود.

رئیس  موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع) ایمان مهم‌ترین رکن زندگی انسانی است و زمانی که ایمان از بین برود انسانیت نیز از بین می‌رود.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع)، حجت الاسلام شمس‌الله مریجی رئیس  موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع)در مراسم عزاداری شهادت امام رضا(ع) ، ضمن اشاره به اهمیت مقوله حفظ ایمان اظهار داشت: ایمان مهم‌ترین رکن زندگی انسانی است و زمانی که ایمان از بین برود انسانیت نیز از بین می‌رود. در قرآن کریم درباره ایمان بیش از ۵۰۰ بار صحبت شده است و این نشان‌دهنده میزان توجه قرآن به این مقوله است.


وی  صبر را یکی از عناصر مهم ایمان و معیار سنجش ایمان دانست و گفت صبر از نظر کمی ابعاد متعددی دارد اما از نظر کیفی می تواند فعّال یا منفعل باشد. صبر فعّال می تواند پایه ایمان را تثبیت کند و باعث مقاومت شود. صبر اگر باعث مقاومت شد می‌تواند مؤثر باشد در حالی که اگر صبر منفعلانه باشد به ایمان ضرر می‌زند و آن را از بین می‌برد. 

  حجت الاسلام مریجی با اشاره به اهمیت مطالعه تاریخ گفت: مطالعه تاریخ ضروری است زیرا قابل انطباق بر مسائل امروزی است. به عنوان مثال در ماجرای عمر سعد می‌توان مشاهده کرد که چگونه عدم صبر وی باعث نابودی ایمان وی شد. عمر سعد برای پاداش قیامت صبور نبود و امور دنیوی نقد را دارایی می‌پنداشت. در نقطه مقابل می‌توان دید که چگونه صبر حضرت زینب(س) باعث جاودانگی واقعه کربلا شد. زنده نگه داشتن یاد کربلا از طریق عزاداری و پیاده روی اربعین و غیره، آن هم بعد از گذشت ۱۳۸۳ سال قمری، نشان دهنده تاثیر‌گذاری صبر فعّال حضرت زینب(س) است. 


رئیس  موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع)در پایان تاکید کرد: باید از این وقایع درس گرفت و به یاد داشت که در ایام سختی و فتنه این صبر فعال است که می‌تواند به کمک مؤمن آمده و از ایمان او صیانت کند. امروزه شاهد افرادی هستیم که با عدم صبر فعال نه تنها مبتلا به ضعف ایمان شدند بلکه بر طبل فتنه نیز می‌کوبند. البته صبر فعّال نباید باعث انکار سختی شود. در حال حاضر در جامعه سختی وجود دارد ولی در هنگام فتنه و حمله دشمن باید در برابر سختی به شکل فعّال مقاومت کرد و چاره مشکلات را در درون جامعه پیدا کرد

ارسال نظرات

پیمایش به بالا