آخرین خبرها

دسترسی های سریع

اپلیکیشن دانش پژوه

برگزاری اولین کرسی ترویجی در موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا علیه السلام

اولین کرسی ترویجی با عنوان بررسی تطبیقی دیدگاه شیخ صدوق  و شیخ مفید در اخبار شهادت یا وفات امامان (ع) در موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع) اولین کرسی ترویجی با عنوان بررسی تطبیقی دیدگاه شیخ صدوق  و شیخ مفید در اخبار شهادت یا وفات امامان (ع) با ارائه حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد یاوری سرتختی عضو هیات علمی گروه تاریخ موسسه امام رضا (ع)  و حجت الاسلام و المسلمین مصطفی بیگ محمدی  دانش پژوه سطح چهار، تاریخ و سیره پیامبر اعظم (ص) مؤسسه آموزشی پژوهشی امام رضا (ع) و نقد حجت الاسلام و المسلمین مصطفی صادقی عضو هیات علمی گروه تاریخ پژوهشگاه علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد یاوری و حجت الاسلام و المسلمین مصطفی بیگ محمدی با ارائه مقاله بررسی تطبیقی دیدگاه شیخ صدوق  و شیخ مفید در اخبار شهادت یا وفات امامان (ع) خاطرنشان کردند: امروزه در افواه برخی از شیعیان درباره فرجام امامان معصوم(ع) چنین بازنمایی می گردد که شیخ صدوق(م۳۸۱ق) معتقد به نظریه شهادت همه امامان معصوم(ع) بوده و شیخ مفید(م۴۱۳ق) بر خلاف این نظریه، شهادت اهل بیت(ع) را قابل اثبات نمی داند. وجود چنین دیدگاهی مبنی بر اختلاف نظر عالمان شیعه و آثار آن بر اندیشه شیعیان سبب گردید تا هر دو دیدگاه مورد بررسی قرار گیرد و نظریه صحیح بر اساس منطق مطالعات تاریخی ارائه گردد.

تحقیقات به عمل آمده نشان داد که در آثار شیخ مفید اصطلاحات عامی مانند: مَاتَ، مَضی، تُوُفِی و غیر آن برای شهادت اهل‌بیت(ع) استعمال شده است و برخی محققان از این کلمات سوء برداشت کرده و تصور کرده‌اند که ایشان شهادت همه معصومان را قبول ندارد؛ حال آن‌که ایشان نیز مانند شیخ صدوق قائل به شهادت امامان است.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین مصطفی صادقی عضو هیات علمی گروه تاریخ پژوهشگاه علوم اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی ضمن نقد به ساختار و روش پژوهشی، در موافقت با نویسندگان در زمینه نظریه و محتوا گفت: این روایات دال بر شهادت اهل بیت می کند.

ارسال نظرات

پیمایش به بالا