آخرین خبرها

دسترسی های سریع

اپلیکیشن دانش پژوه

برگزاری کارگاه مقاله نویسی استاد دکتر محمد جواد یاوری در موسسه امام رضا علیه السلام

به گزارش روابط عمومی مؤسسه آموزش عالی امام رضا علیه السلام، حجت الاسلام دکتر محمد جواد یاوری عضو هیأت علمی و مدیر گروه کلام اسلامی موسسه امام رضا علیه السلام در این کارگاه، بر اهمیت فن و مهارت مقاله نویسی تأکید کرد و مقاله نویسی را امری دارای اسلوب و روش دانست. وی اولین مرحله مقاله نویسی را طرح سوال و مسأله دانست و گفت: مسأله از دل مطالعه بیرون می آید و بعد از آن، مطالعه و فیش برداری فقط در همان زمینه ادامه می یابد و در هر علمی، روش خاص خود را دارد که به عنوان مثال در رشته تاریخ، تحلیل محتوا روش مرسوم است. در این میان، بررسی داده ها قبل از شروع به نگارش مقاله انجام می گیرد.
وی، به اهمیت عنوان و دسته بندی مطالب اشاره کرد و گفت: عنوان مقاله باید بیشترین ارتباط را با مطالب داشته باشد و جامع آن بوده و از پراکنده گویی، که آفت مقالات علمی است دور باشد.
حجت الاسلام یاوری بر لزوم بهره گیری از نرم افزارهای اسلامی تأکید کرد و ضرورت دقت در منابع و اسناد معتبر را خاطرنشان نمود. وی، فرایند یافتن مسأله برای مقاله نویسی را امری دانست که از کثرت مطالعه حاصل می شود. به عنوان مثال بر اثر کثرت مطالعه پژوهشگر تاریخ اسلام، باید تسلط کاملی به گزارش های تاریخی داشته باشد. در ادامه، مفاهیم مقاله نویسی همچون فیش برداری، چکیده، مقدمه، فرضیه، پاورقی، منابع، نتیجه گیری و … برای دانش پژوهان موسسه امام رضا علیه السلام شرح داده شد.

ارسال نظرات

پیمایش به بالا