آخرین خبرها

دسترسی های سریع

اپلیکیشن دانش پژوه

جلوگیری از تجزیه جامعه شیعه، راهبردی عمیق در سیره امام جواد علیه السلام بود .

حجت الاسلام و المسلمین دکتر یاوری  معاون آموزش موسسه امام رضا علیه السلام ضمن تسلیت شهادت امام جواد (ع) گفتند؛ در عصر امام جواد(ع) شيعيان امامي در سراسر بلاد اسلامي زندگي مي‏كردند. بسياري از آنان در بغداد، مدائن، بصره و عده‏اي نيز در ايران ازجمله قم، آوه، ری، دینور، همدان و منطقه جبال يا ديگر نقاط قلمرو اسلامي ازجمله مصر و مغرب به‌سر مي‏بردند که عمدتا توسط سازمان وکالت مدیریت می‌شدند.  بنابر گزارش علی بن اَسباط، شماري از شيعيان امام جواد(ع) در مصر نیز سكنا گزيده بودند.  همچنین، شواهد تاريخي حکايت از آن دارد که برخی از اهالی سجستان(سيستان)، خراسان، قم و ری به طور مستقیم خدمت امام می‌رسیدند. 

معاون آموزش موسسه امام رضا علیه السلام تاکید کردند امام جواد(ع) باتوجه به آسیب‌ها و مشکلات موجود، تلاش کردند تا  شیعیان  را از جذب در گروه‌های دیگر ازجمله زیدیه، واقفه، غالیان و اهل حدیث برحذر دارند.  همچنین از ظرفیت های چون سازمان وکالت، شاگردان برجسته، جلسات درس و مناظره، برای حیات امامیه و جلوگیری از تجزيه آنان اهتمام ورزید.  چنان‌که زمینه‌های انحرافات و اختلافات آنان را که دوری از اهل بیت(ع) است، به محمدبن سَنان یادآوری کرد.  نیز در پاسخ به نامه عبدالعزیزبن مُهتَدی درباره یونس و دیدگاه‌های وی که شیعیان مخالف آن بودند، نوشتند: «یونس را دوست بدار؛ اگرچه اهالی شما با او مخالف هستند.»

یاوری در ادامه توضیح دادند امام جواد(ع) در مورد شیعیان منحرف یا فریب خورده رویکرد دیگری داشتند؛ در این مواقع ایشان آنان را به نجات منحرفان ترغیب و تشویق می کردند و حتی از این کار با عنوان سرپرستی ایتام آل محمد(ع) یاد نموده و فرمود: «هر کس سرپرستی یتیمان آل محمد(ص) آن کسانی که از امامان خود دور افتاده و در حیرت جهل غوطه ور و در دستان دشمنان ناصبی ما اسیرند  را برعهده گیرد و ایشان را نجات داده، از سرگردانی برهاند، شیاطین را با دفع وسوسه‌هایشان مغلوب سازد و بر ناصبیان (دشمنان اهل بیت علیهم السلام توسط حجت‌های پروردگار و دلایل امامانشان چیره شود، مقام و منزلتش نزد خداوند به بهترین وجهی بر شخص عابد برتری و فضیلت یابد؛ فضیلتی به مراتب بالاتر از فضل آسمان؛ بر زمین و عرش و کرسی و پرده های آسمان و برتری این جماعت بر گروه عابدان مانند فضیلتی است که ماه شب بدر بر ک مسوترین ستاره آسمان دارد؛  زیرا این افراد با شیعیان دشمنی ندارند و تنها به علت ضعف عقیده گمراه شده¬اند.

 معاون آموزش موسسه امام رضا علیه السلام  گفتند یکی دیگر از مسائل فرهنگی و اجتماعی عصر امام جواد(ع)، اختلافات شیعیان امامیه باهمدیگر بود که امام راه‌کار آن را پذیرش ولایت تام اهل‌بیت علیهم السلام معرفی کرد. محمدبن سِنان برای رفع این اخلافات خدمت امام رسید و کیفیت ماجرا را این‌گونه بیان کرد: «نزد امام جواد(ع) سخن از اختلافات شیعه به میان آوردم. ایشان فرمود ای محمد! بی گمان خدای متعال همواره در یگانگی خود بی‌همتا بود. سپس محمد(ص)، علی(ع) و فاطمه(س) را آفرید و فرمان‌برداری ایشان را بر عهده موجودات نهاد و امور آ نها را به ایشان سپرد. بنابراین، امر آنان روا و آن‌چه را نمی‌پسندند، ناروا است. آنان چیزی را اراده نمی‌کنند جز این‌که خدای متعال آن‌ها را اراده می‌کند. ای محمد! این همان آیینی است که هرکس از آن جلو افتد، گمراه می‌شود و هر کس از آن عقب افتد، منحرف می‌گردد و هرکس پا به‌پای آن حرکت کند، رستگار می‌گردد؛ پس ای محمد! آن‌را به دست‌آور و به آن پا یبند باش.»

ارسال نظرات

پیمایش به بالا